Földes-shutouttal jutott tovább az alapszakaszgyőztes FTC

2024.03.16. 20:19 |

A ferencvárosiak harmadik számú kapusuk vezérletével behúzták az ötödik meccset a Tüskecsarnokban, ezzel ott vannak az elődöntőben.

A magyar bajnoki címvédőnek talán az lehetett az egyetlen vigasza a debreceni vereség után (2-3), hogy bár nem lett söprés a vége, adott esetben hazai közönség előtt harcolhatja ki a továbbjutást a DEAC ellen. A már korábban is hiányzó Roth és Kärmeniemi mellett Turbucz Martin sem volt ott a hazai keretben, visszatért viszont Galajda Zsombor. A kapuban Arany Gergely helyett ezúttal is Nagy Kristóf kezdett – volna, csakhogy szombaton ő is megsérült, így a ferencvárosiak harmadik számú kapusa, Földes László állt a háló előtt. (A 20 éves portás a szezon során egyetlen meccsen kapott szerepet, a DAB ellen, az alapszakasz utolsó meccsén, amelyet az újvárosiak nyertek meg 3-2-re.) A vendégeknél az előző meccsen nem játszó Hári Norbert volt ott újra a keretben, a kaput Hetényi Zoltán védte természetesen.

Fél perc kellett, hogy helyzetbe kerüljön az FTC, Hrabal korizott be a kapu elé, de az utolsó pillanatban egy debreceni védő elcsente a korongot tőle. Brady lőtt jobbról takarásból alig egy perccel később, nem akart semmit a véletlenre bízni a hazai csapat. Mihalik Gergő kísérlete nyomán mutathatta be a 3. percben első bravúrját Földes, majd a vendégek felvették a tempót a kezdeti bénultság után, rögtön kétszer is közbe kellett avatkoznia a hazai kapusnak. Kiegyenlített (és nem túl gyors) volt a játék a harmad derekán, majd a 10. percben Dobmayer kapta kétszer is tisztán a korongot, mindkétszer Földesről pattant ki a lövés. Bán adott tökéletes passzt a kapu előtt Farkas Simonnak a 11. percben, az addig legnagyobb helyzetet viszont Hetényi hárította. A 17. percben Hetényi tolta ki Seregély löketét, majd Vasziljev blokkolt önfeláldozóan, bele is sérült, le kellett támogatni a jégről. Rögtön a játék folytatása után emberelőnybe került a DEAC Bán szabálytalankodása után, fel is állt, de nem sokkal később egy kontra után késleltetett kiállítással tartotta a korongot az FTC bő fél percig. Mihalik András állt ki, majd Marva, Nagy és Crespi is próbálkozott, de gól nem született. 50 másodperc emberelőny maradt a második harmadra a hazaiaknak.

Az áthúzódó hátrányt sikeresen kivédekezték a debreceniek, de maradt támadásban a Ferencváros, Hetényinek többször hárítania kellet. A 24. percben Mihalik András korcsolyázott el a jobb oldalon, középre tett korongja után Földes védett hatalmasat. Három perccel később Tóth Gergő kapta meglepően tisztán a kapu előtt a korongot, de gól ezután az akció után sem született. A harmad közepére egyértelmű mezőnyfölényt alakított ki az FTC, de Farkas próbálkozását is Hetényi hárította. A folytatásban Boros lövése a kék vonalról LaPorte elé csorgott, aki szemben találta magát Hetényivel, de ezt a párharcot is a kapus nyerte. A 33. percben Krollis kapta a középső felvonás első kiállítását, amiből nem született gól, a legnagyobb helyzet Kestilä előtt adódott. A 37. percben aztán megtört a jég, megszerezte a vezetést az alapszakasz-győztes: Galajda lövése még lejött Hetényiről, a kipattanót Tóth Adrián emelte a léc alá (1-0). A harmad utolsó percében Seregély előbb próbára tette Hetényit, majd kapott egy kiállítást, amelyből több mint egy perc maradt a záró játékrészre.

Jól állták a sarat a zöld-fehérek az áthúzódó hátrány alatt, nagyobb helyzetet nem tudott kialakítani a DEAC. Az emberhátrány után fokozatosan vette át az irányítást az FTC, Tóth Gergő fonákkal leadott lövését védte Hetényi. A harmad közepén közel került a továbbjutáshoz az FTC-Telekom: Marva távoli lökete csúszott át Hetényin, amelyre Farkas ért oda a leghamarabb, és tessékelte az üres kapuba a pakkot (2-0). Az 51. percben Mihalik Gergő ült ki a büntetőpadra, Marva és Hrabal is tüzelt emberfórban, de gólképtelen maradt a Fradi. Hat perccel a vége előtt próbáltak éledezni a vendégek, Usnyev életerős lövése kerülte el a kaput, majd Vasziljev próbálkozását védte Földes. Az 57. percben nagyon közel állt a szépítéshez a DEAC, Mihalik Gergő trafálta telibe a kapuvasat, a kipattanót Földes hárította. A mérkőzés utolsó két percét emberhátrányban kezdték meg a debreceniek, miután Klozra fújtak kiállítást a bírók. Az utolsó percben LaPorte is a kiállítás sorsára jutott, de több gól nem született, így 2-0-s ferencvárosi győzelemmel zárult a mérkőzés.

Az FTC-Telekom szombati sikerével 4-1-re nyerte a negyeddöntős párharcot, és várhatja a folytatást, míg a 8. kiemelt DEAC-nak véget ért az idei Erste Liga-szezon.

FTC Telekom-DEAC 2-0 (0-0, 1-0, 1-0)

Fodor Szabolcs vezetőedző, FTC-Telekom:

„Nem volt egyszerű, a kispadról pedig talán még nehezebb ilyenkor. De már az első meccstől kezdve mondjuk, hogy ez a rájátszás, itt nincs könnyű meccs, és ez be is bizonyosodott szerintem mind az öt mérkőzésen. Lehet, hogy voltak picit nagyobb arányú győzelmeink is, de azokon a meccseken is sokáig szoros volt az állás – ilyen egy rájátszás. A mai meccsen az volt a fő kérdés, hogy mikor tudjuk a Hetényi Zoli-féle reteszt feltörni, nagyon sok energiát kellett ehhez mozgósítanunk, de egyszer csak sikerült. Ez volt a kulcsa a győzelemnek, meg természetesen az, hogy van egy fiatal kapusunk, aki shutoutot ért el élete első playoff-meccsén. Ez biztos komoly emlék marad neki és mindenkinek. De azt is mindig elmondjuk, hogy ebből az egészből semmi sem valósulhatott volna meg, ha nincs ilyen kiváló csapatmunka, szóval mindenki, nemcsak a kapus, nemcsak a hátvédek, nemcsak a csatárok, hanem mindenki beletette a magáét. Ezt így is kell csinálni, ha valaki sikeres akar lenni a rájátszásban.”

Vaszjunyin Artyom vezetőedző, DEAC:

„Először is gratulálunk a Ferencvárosnak! Megmutatták, hogyan kell játszani a playoffban az igazi felnőtthokit. Remélem, nálunk azért a sok fiatal srác komoly tapasztalatokat szerzett. Nagyon sokat hibáztunk az első három meccsen, ezeket a hibákat azért sikerült csökkenteni a végére. De a nagyobb pályán megint nagyon nehezen mozogtunk, nem találtuk a ritmust. A második harmad szokásosan gyilkos volt számunkra, ha nincs Zoli, vagy nem ilyen formában véd, akkor már ott elment volna a meccs. De amit kértünk, hogy a játékosok küzdjenek az utolsó másodpercig, azt megtették, ezzel nyilván elégedettek vagyunk."