Ilyen volt az alapszakasz

2018.01.19. 08:00 |
Látványos gólokat, nagy védéseket és izgalmas csatákat hozott az Erste Liga alapszakasza. Összegyűjtöttük a legérdekesebb statisztikákat.

Hétfőn lezárult az Erste Liga alapszakasza, a 144 meccsen összesen 927 gól született. Az élen a DVTK Jegesmedvék végzett toronymagasan, 17 pontos előnnyel. A legutóbbi három szezon bajnoka kapta a legkevesebb gólt, 56-ot, a legtöbbet viszont nem a miskolciak szerezték, hanem a MAC, 133-at. Egy meccsen a legtöbbször a Dunaújvárosi Acélbikák csapata talált be, a Ferencváros ellen 12 alkalommal. Az a január 2-i meccs volt a leggólgazdagabb, összesen 18 találatot láthattak Pesterzsébeten a nézők.

A DVTK-nak főleg a hazai mérlege tekintélyt parancsoló, hiszen 14 sima siker mellett egyszer nyert, egyszer pedig veszített hosszabbítás után, de idegenben is a legtöbb pontot gyűjtötte. A Jegesmedvéknek az UTE ellen gyűlt meg a bajuk, a lila-fehérek háromszor is ünnepelhettek ellenük, csak az utolsó találkozón született miskolci győzelem. A DVTK tízmeccses győzelmi szériát épített fel a szezon elején két, Újpest elleni vereség között.

Ennél is hosszabb sorozattal büszkélkedhet a Dunaújváros, amely két hónap alatt 11 egymás utáni meccsen nem talált legyőzőre, a menetelést éppen a DVTK állította meg december 20-án.

A leghosszabb nyertes mérkőzés nélküli sorozata a Vienna Capitalsnak volt, két győztes találkozója között húszszor lépett jégre. A Ferencváros is több mint egy hónapig nem tudott nyerni, a zöld-fehérek kálváriája kilenc meccsen át húzódott, majd az ősi rivális UTE ellen szakadt meg január 5-én.

Két csapatnál váltottak edzőt szezon közben: a DAB-nál a rossz szezonrajt után David Musialt másodedzővé „fokozták le”, és szerződtették Jason Morgant, aki két éve bajnok lett a DVTK-val. A kanadai edzővel érte el nagy sorozatát a csapat. Év végére fogyott el a türelem Brassóban, ahol Martin Lacroix-t Julius Penzes váltotta – érdekesség, hogy két győztes meccs után döntöttek az edzőcsere mellett, és az új tréner három vereséggel mutatkozott be.

Az alapszakasz gólkirálya Keegan Dansereau lett, a MAC honosított támadója 22-szer talált be, ezzel megelőzte a 20 gólos Vas Jánost (DVTK), valamint az egyaránt 19 találatig jutó Braden Wallst (Brassó), Magosi Bálintot (DVTK) és Jereme Tendlert (FTC).

A pontlistán Vas János végzett az élen, 20 gólja mellett 21 asszisztja volt a nyáron Miskolcra igazoló klasszisnak. Mögötte Kelin Ainswoth, a Fehérvári Titánok támadója végzett 40 ponttal (13+27), valamint Dansereau 39-cel (22+17).

Az előkészítésben leginkább Ainsworth jeleskedett a már említett 27 gólpasszal, de a MAC-os Tomás Klempa (25), és a DVTK-s Peter Sakaris (24) is önzetlen volt.

Dansereau és MAC-os csapattársa, Brance Orbán rendelkezik a legjobb plusz-mínusz mutatóval, 31-essel. A legtöbb lövéssel is Dansereau próbálkozott, összesen 136-szor, de tüzelt bátran a ferencvárosi Henrich Jabornik (132) és Jereme Tendler is (130).

A kapusok között miskolci játékos bizonyult a legjobbnak. Adorján Attila 21 meccsen játszott, és 94,3 százalékos hatékonysággal védett, mindössze 36 gólt kapva. Klubtársa, Kiss Bence 11 meccsen szerepelt, és 93,8 százalékos mutatóval fejezte be az alapszakaszt. Vagyis a Jegesmedvék két hasonló képességű, megbízható kapussal rendelkeznek, akik munkáját stabil védelem is segíti. A dunaújvárosi Duschek Dávid 30 meccsen szerepelt, és volt dolga rendesen, 1079 lövéssel kínálták meg, védési mutatója 93,7 százalékos. A másik DAB-os kapus, az utolsó két meccsen parádézó Villem-Henrik Koitmaa is jó hatékonysággal, 94,8 százalékkal zárt, igaz, mindössze 197 percet töltött a jégen.

A legtöbb játékos a Fehérvári Titánoknál szerepelt, összesen negyven embert próbált ki Kóger István, míg a Vienna Capitals összesen öt kapust is bevetett.

A MAC-ban szereplő bekk, Jared Brown volt a legtöbbször büntetve, 137 büntetéspercet szedett össze, és ezek között volt 10 és 20 perces fegyelmi is. A legtöbb kétperces kiállítást a szintén MAC-os Wesley Cunningham és a fehérvári Joseph Antilla gyűjtötte be, 25-öt.

A középszakasz január 22-én indul, az alsóház küzdelmeivel. A felsőházban négy, az alsóházban öt csapat szerepel. Az alapszakaszban szerzett pontok törlődnek, de a helyezések alapján pluszpontokat kapnak a csapatok: az első helyezett négyről, a második kettőről, a harmadik egyről indul. A körmérkőzések után az alsóház utolsó helyezettje búcsúzik, a többiek a negyeddöntőben folytatják.